OBECNĚ O CHIPTUNINGU

Chiptuning (z anglického chip tuning) je způsob úpravy softwaru řídící jednotky motoru,obvykle za účelem zvýšení výkonu a/nebo snížení spotřeby u sériového motoru. Termín se využívá dosud, ačkoli se původně jednalo o systém výměny řídícího chipu v dobách, kdy se v automobilech používaly řídící jednotky s operační pamětí, kterou nebylo možné přeprogramovat (tzn. read only memory). V současnosti jsou vybaveny řídící jednotky programovatelnou pamětí a je tedy možné software přehrávat bez nutnosti letování chipu.

Řídící jednotka motoru (ECU) je malý počítač umístěný v automobilu, který řídí celý chod motoru. Pomocí čidel umístěných na motoru je schopna zaznamenávat aktuální údaje o rychlostech, teplotách, tlacích, otáčkách apod. a na základě těchto informací ovládat akční členy, jako je vstřikování paliva, ovládání turbodmychadla, atd. Součástí řídící jednotky motoru je software, který využívá datového vzoru pro chod motoru. Tento vzor obsahuje mapy, které za daných podmínek řídí výstupní parametry, které udávají výkon motoru.

Nejčastěji se chiptuning provádí na osobních automobilech s turbodmychadlem, kde je možné docílit výrazného nárůstu výkonu. Obecně lze ale úpravu provést na libovolném typu vozidla.

Motory jsou zpravidla konstruovány na vyšší výkon, než jaký udává výrobce a podle kterého jsou motory továrně nastaveny, neboť základním nastavením se dosahuje co nejvyššího výkonu při zachování co nejpřijatelnější spotřeby, a samozřejmě se liší dle typu automobilu.

 

CO SE PŘI ZVÝŠENÍ VÝKONU DĚJE

Díky tomu, že výrobci automobilů res. automobilky produkují motory pro různé trhy po celém světe, kde se výrazně liší podmínky pro provoz vozidel jako jsou emisní limity, typy a kvalita paliva a další parametry, proto jsou nuceni činit určité kompromisy ve výkonech motorů. Co to znamená v praxi? Zkonstruují jeden motor pro více trhů, který je poddimenzovaný a softwarově nastavený pro každý trh zvlášť tzn. že využívají max. 60-65% maximalní kapacity těchto motorů res. jejich konstručkních možností. Proto je možné provést úpravu pouze softwarovým navýšením bez snížení životnosti motoru.

V této době každý automobil je vybaven motorovou řídicí jednotkou, která se stará o celkový chod motoru. Zvýšení výkonu neboli optimalizace výkonu je navýšení parametrů, kterou jse nyní stávající pomocí sw úpravy řídicí jednotky motoru, kdy vlastně dojde k přeprogramování eprom paměti.

SW ÚPRAVOU SE OPTIMALIZUJE:

parametry vstřikování

poměr vzduchu a paliva

délka vstříku

tlak turba

množství paliva

omezovač kroutícího momentu

JAK PROBÍHÁ ÚPRAVA?

filter_1 1.Seznámení s upravovaným vozem a diagnostika

Seznámení s vozem zákazníka dále na jeho přání provedeme diagnostiku paměti závad (součástí ceny chiptuningu není diagnostika paměti závad, kterou důsledně doporučujeme před úpravou provést).
POSTUP ÚPRAVY

filter_2 2. Stažení původního SW a zálohování

Z řídicí jednotky (ECU) vyčteme pomocí speciálního zařízení skrz diagnostickou zásuvku OBD původní SW, který zazálohujeme a v případě přání zakázníka nahrajeme na jeho USB disk.
POSTUP ÚPRAVY

filter_3 3. Diagnostika řídící jednotky

Při procesu vyčetení původního sw je provedena zároveň diagnostiku řidící jednotky.
POSTUP ÚPRAVY

filter_4 4. Nahrání upraveného SW do řídicí jednotky

Optimalizovaný software s přepsanám výkonnostním mapovým polem nahrajeme do řídící jednotky. Opět proběhne diagnostika ECU.
POSTUP ÚPRAVY

filter_5 5. Jízdní zkouška a předání vozu zákazníkovi

Provedení jízdní zkoušky se zákazníkem, vyplnění certifikátu a záručního listu. Předání vozu zákazníkovi.
POSTUP ÚPRAVY

PROČ CHIPTUNING OD OK CHIPu?

Garance nejnižší ceny

Garantujeme Vám nejnižší cenu chiptuningu v ČR a SR. Našli jste lepší nabídku s porovnatelnými službami a zárukami? Cenu dorovnáme a ještě o 100 Kč snížíme. Napište nám.

Přijedeme za Vámi

Nemusíte za námi nikam jezdit. My přijedeme za Vámi kamkoliv po ČR v rámci trasování zakázek a to zcela bezplatně. Neboť cestovné je již zahrnuto v ceně chiptuningu.

Nadstandardní záruky

Na veškeré naše úpravy poskytujeme nadstandardní záruky na úpravu ve výší 60 měsíců a na upravenou řídící jednotku 24 měsící.

Garance STK/SME

Naše úpravy splňují emisní normu danou výrobcem proto garantujeme bezproblémovost na STK a SME.

Garance bezproblémovosti

Veškeré naše úpravy jsou optimalizovány na stávající komponenty ve voze tak, aby nedocházelo k jejich nadměrnému opotřebení.

Karta výhod zdarma

Za co u ostatních platíte máte u nás zdarma v rámci karty výhod, kterou získáte nyní k chiptuningu zcela zdarma.

NEJČASTĚJŠÍ OTÁZKY

Sepsali jsme pro vás odpovědi na nejčastější otázky, které naši zákazníci mají. Nenašli jste svoji odpověď? Napište nám dotaz.

 

Co znamená mobilní chiptuning?
Mobilní chiptuning znamená, že úpravu provedeme přímo u zákazníka na adrese.
Je cena dopravy započítána v ceně úpravy nebo ji účtujete zvlášť?
Ano cestovní náklady jsou již v ceně úpravy.
Jak je možné, že máte dopravu v ceně úpravy a jste schopni držet tak nízkou cenu?
Ano skutečně cena úpravy je konečná a zahrnuje i dopravu. Dopravu k Vám neúčtujeme z toho důvodu, že nikdy nejedeme jen na jednu úpravu a vždy v dané lokalitě či kraji máme více úprav, proto nejsme nuceni účtovat dopravné k zákazníkovi v rámci chiptuningu navíc naše vozy jezdí na CNG a tím snížují náklady na dopravu.
Jak probíhá úprava?
1. seznámení s upravovaným vozem 2 provedeme diagnostiku paměti závad vozu – součástí ceny není diagnostika paměti závad, kterou důsledně doporučujeme před úpravou provést 3. stáhneme původní sw a zazálohujeme 4. provedeme diagnostiku řidící jednotky 5. novou sw úpravu nahrajeme do vozidla 6. provedeme diagnostiku řidící jednotky 7. vyplníme certifkát 8. jizdní zkouška se zákazníkem 9. předání vozu zákazníkovi
Budu mít po úpravě problém na STK či SME?
V první řadě bychom rádi uvedli, že chiptuning je v současné době na technické kontrole nezjistelný. Úpravu zjistíte pouze protřednictvím měření výkonu či vyčtení a porovnání mapy z řídicí jednotky s originálem. Ani jeden úkon se technické kontrole neprovádí. Každopádně problém na STK či SME mít opravdu nebudete neboť naše úpravy nepřekračují emise dané výrobcem.
Splňují vaše úpravy nové měření emisí?
Ano, splňují. Všechny naše úpravy nepřekračují hodnoty dané výrobcem tudíž garantujeme bezproblémovost na STK a SME.
Jak je to po úpravě s readiness kódy?
Po úpravě se readiness kódy nemění (nevypínáme při úpravě EGR, DPF, FAP….). Řidicí jednotka po úpravě komunikuje zcela normálně.
Můžu mít na technické kontrole problém pokud mám vypnut DPF či EGR?
Pravděpodobně po této úpravě nesplní vaše vozidlo parametry pro úspěšné provedení technické kontroly. Je možné Vám nabídnou reinstalaci a softwarové zapnutí těchto úprav.
Je nutný zápis úpravy do technického průkazu?
Ne není, jelikož je chiptuning zcela nezjistitelný nevidíme důvod tahání peněz od našich zákazníků za tento úkon, kdy cena zápisu převíší i cenu naší úpravy (hrubé spočítání nákladů na zápis jedné úpravy do TP je cca 4000,- Kč).
Proč si nechat nachipovat auto?
Jelikož již jste na našich stránkách tak jste pravděpodobně s výkonom svého vozu neskpokojeni či hledáte jak efektitvně snížit náklady za pohonné hmoty. To jsou základní dva důvody proč si nechat upravit váš vůz. Vůz má po úpravě větší akceleraci, nižší spotřebu, vyšší rychlost a vy máte v podstatě rychlejší vůz za min. náklady.
Jaké máte záruky?
Dáváme standardně záruku 3 roky na úpravu a 2 roky na řídicí jednotku. Více informací na stránce záruky.
O kolik se mi zvýší výkon?
Záleží na motorizaci, ale až o 35%. Více informací v našich výkonnostních tabulkách.
Jaké máte ceny?
Naše ceny začínají na 3150,- Kč. Více informací v seznamu vozů.
Sníží se mi po úpravě spotřeba?
Ano. Při běžné úpravě klesne spotřeba v průměru o 0,5 až 1,0 l na 100 kilometrů.
Je možné před technickou kontrolou pro můj klid nahrát původní sw a poté znovu nachipovat?
Ano. Tuto službu běžně nabízíme za malý poplatek 1000,- Kč (v ceně je nahrání originálního sw a opětovné nachipování). Cena nezahrnuje cestu. V případě karty výhod je tato služba zdarma.
Co všechno zahrnuje EXCLUSIVE CARD?
Doživotní služby EXCLUSIVE CARD, které je možné čerpat opakovaně: Záloha původního softwaru na vlastní medium Opětovné nachipování po přehrátí softwaru servisem Nahrání původního softwaru do vozu Příprava na technickou prohlídku /služba zahrnuje: Nahrání originálního softwaru do vozu a po technické prohlídce opětovné nachipování. Celková cena těchto služeb je 4270,- v případě že byste je využili pouze jedenkrát a kupovali je jednotlivě. V případ, že si pořídíte naši EXCLUSIVE CARD za fantastickou cenu 1999,- Kč získáte doživotní a opakované čerpání výše zmíněných služeb zdarma. Platíte pouze cestovní náhrady – dle ceníku.
Kolik stojí Vaše EXCLUSIVE CARD a opravdu mohu služby z ní čerpat opakovaně?
Karta stojí 1999,- a její platnost je doživotní. Služby opravdu můžete čerpat opakovaně. Nemá to žádný háček.